2020. február 27., csütörtök

Hol járunk? — Az ismeretlen kerthelyiség


Régen volt már "Hol járunk?" rejtvény a blogon, de szerencsére ma négy, ismeretlen helyszínen készült, 1927 körüli fénykép esett be a Dunai Szigetek postaládájába. Olvasóink segítségével talán sikerül megfejteni, hol készülhettek az alábbi képek! 

1. kép. Az ismeretlen kerthelység.

A helyes választ még én sem tudom, de néhány támpont alapján nem tűnik lehetetlennek a feladvány, főképp azoknak, akik a Fortepan ismeretlen képeinek beazonosításán már dolgoztak korábban. Bár ezek a képek nincsenek ott fenn. Ezek a képek — még így beazonosítatlanul is — egy letűnt kor dunai hangulatát idézik fel a vízisportolás aranykorából, amikor nyaranta tömegek eveztek, strandoltak a Dunán. 

2. kép. Uszadékfa és a domb.

Nézzük mit lehet megállapítani róluk első ránézésre: 
  • A képek nem feltétlenül készültek egy helyen, de a második és harmadik kép egészen biztosan ugyanott készült.
  • Az első képen egy csárda, vagy vendéglő kerthelysége látszódik, amiből ma már sajnos nem sok maradt, de 1927-ben még szép számmal fordultak elő. 
  • A szemközti parton ártéri erdő látható, azaz a csárda nem lehet a váci révcsárda. 
  • A folyó szélessége miatt kizárhatjuk a Szentendrei- és a Soroksári-Dunát.
  • Segítséget nyújthat az árnyékok elhelyezkedése, bár nem tudni, hogy délelőtt, délben, délután készültek.
3. kép. A hajó és a domb.

  • A második és harmadik képen, a túlparton egy fátlan domb található.
  • A domb mögött nem látunk hegyeket, tehát bizonytalan, hogy a Szentendrei-szigetre néhol jellemző szakaszt látjuk a jobb partról.
  • Látunk hegyet ellenben a negyedik képen, amely kissé kilóg a sorból, a sok evezősön kívül a mederben látható félsziget (félzátony) valamint a meredek part miatt is. 
  • Látható egy magányos épület is a túlsó parton a zátonyon álló férfiak fejénél.
4. kép. Az evezősök.

A kép beküldője szerint budapesti, vagy budapest környéki helyszínekről lehet szó. Akárhol is készültek a képek, egészen biztos, hogy a dunai táj alaposan megváltozott az eltelt közel 100 év alatt, de a rekonstruálás közel sem lehetetlen. 

2020. február 19., szerda

Koponyazátony


Koponyazátony (2018. november 16. 12:32 kép: Kaszás Gergő

Különlegesen szép drónos képeket osztott meg Kaszás Gergő az idei és tavaly őszi kisvizekről. Közülük is a legérdekesebb kép mintha egy ősi hüllő kopnyáját ábrázolta volna. Akár rejtvény is lehetett volna, hogy hol készült a felvétel, de bizonyára kevesen találták volna ki, mert ez a kőszórás nem is Magyarországon található. Ez a Süttői-szigetnél, de már a balparton, azaz Szlovákiában épült íves párhuzammű egy része, amely a süttői part felé tereli a hajózóutat. Ez a kép nem csak a formája lehet érdekes, de annak kialakulása miatt is. Mostani bejegyzésünkben ezt vizsgáljuk meg. 

Dunamocs alatt a partról indul a kősyórás, majd egy megszakítással, ahol a kisebbik ág némi vizet kap a főágból folytatódik egészen a Süttői-szigetdéli oldaláig. Legalább száz éve létezik és zárja el részben a folyó egyik ágát. A párhuzamművet egy keresztgát kapcsolta a parthoz egészen közelmúltig. 2006-2010 között ezt a mellékág-elzáró keresztgátat átvágták. A kitermelt terméskövet nem vitték messzire, két oldalt gúlában halmozták fel, így alakult ki ez a két különös párhuzamos kőszórás a koponya szemgödre mellett. 

Fél évszázaddal korábban (Fentrol.hu 1969. november 12.)


Mind a párhuzammű megépítése, mind pedig a keresztgát megbontása alaposan átalakította a Duna hordalékviszonyait. A szlovák oldali mellékág alaposan feliszapolódott, de a főági oldalon is jelentkezett zátonyképződés. Idővel a párhuzamművön rés támadt, egy ilyen hézagon utat találó áramlás alakította ki a koponya szemüregének gödrét. Kialakult egy további "gödör" is, egy jóval nagyobb üst, feltehetően a kersztgát megbontása révén. A kép bal oldalán jól látható, hogyan "szívja le" a megnövekedett vízhozam a párhuzammű előterében leülepedett hordalékot. Kisvíz idején ez különösen látványos jelenség, amely azt mutatja, hogy a Duna medre, ha emberi hatásra is, de állandóan változik. 

2020. február 12., szerda

Néprajz a Duna mentén


Amikor megjelent a hivatalos sajtóközlemény arról, hogy a Néprajzi Múzeumban befejeződött egy másfél évtizedes képdigitalizációs projekt, amelynek révén a már meglévő 37 634 fénykép és egyéb kép mellé további 35 ezer kerül került fel hamarosan a múzeum online böngészhető adattárba az első dolgom az volt, hogy a keresőmezőkbe begépeltem, hogy "Duna".

Dunai szellemek.
Aranymosó férfiak választó vályúval a kezükben állnak a Duna-parton. 1903. Forrás: Néprajzi Múzeum

Ha címre keresünk a már fenn lévő képek közül 103 találatot kapunk, ha tartalomra 49-et, ha pedig a készítés helyére, akkor 349-et. Ez viszonylag kevés, de ha esetleg konkrét dunaparti településekre keresünk további, száz évnél is idősebb ismeretlen képek bukkanhatnak elő a folyóról. Hogy miért fontos ez? 

Fát szállító hajó a Ráckevei-Dunán, Erzsébetfalvánál. Forrás: Néprajzi Múzeum

A blog kőkora óta velünk tartó olvasóink tudhatják, hogy a Dunai Szigetek a teljesen civil Fortepan, az állami Fentrol.hu rendszeres felhasználója és lépten nyomon elmondjuk mindenkinek, hogy az ilyen kezdeményezések miért elképzelhetetlenül fontosak nem csak a Duna szigetei, de a közös múltunk feltárása miatt is. Ugyanez vonatkozik a mapire.eu és a hungaricana.hu gyűjteményekre is. Ebbe a sorba illeszkedhetne a Néprajzi Múzeum gyűjteménye, de ők inkább úgy döntöttek, hogy az MTI útját követik.

Ami nem vezet sehová.

Halász háza előtt a kisoroszi Dunaparton kiterített száradó húzóháló 1952. Forrás: Néprajzi Múzeum

Pedig a néprajzi képgyűjtemény olyan arcát mutatja meg a Dunának, és az országnak, ahogy még sohasem láttuk. Még én sem. Eszembe sem jutott például, hogy mondjuk a dunai halászokról írjak, ahogy Pentelén szárítják a hálójukat az '50-es években a Szalki-szigettel áttellenben. Most, hogy eszembe jutott se tudnám ugyanis mivel illusztrálni, mert 1, a már fenn lévő képek többsége közepén egy jókora vízjel van, amit el lehet ugyan távolítani, de jobb lenne, ha nem kéne. 2, ha el is távolítjuk a vízjelet a képek olyan használhatatlanul pixelesek, mint ahogy az a fenti, kisoroszi képen látható. Szerencsére a Néprajzi Múzeum már nem követi ezt az eljárást, sőt visszamanőleg is igyekeznek kigyomlálni ezeket. 

Az elsüllyedt Orsova, pontatlan, 1982-es dátummal (1970-ben elárasztotta a Vaskapu erőmű). Forrás: Néprajzi Múzeum

A másik probélma az, hogy ha beírom a keresőbe, hogy "Duna" akkor feljönnek olyan képek is, mint a Csongrád megyei Kiskundorozsma (Duna-Tisza köze) és Hajdunánás. Utóbbi pedig már a tiszán is túl van. Szerencsére az olyan képek, mint az alábbi az elárasztás előtti Orsováról, sok mindenért kárpótolnak. 

Szerb ortodox vízszentelés a Dunán, Budapesten. 1906. Forrás: Néprajzi Múzeum

Mindenképpen örömteli, hogy, a Néprajzi Múzeum saját sajtóközleménye szerint, a 2019 január óta felkerülő képek már nem tartalmaznak vízjelet. Sajnos egyelőre ezek a képek vannak kisebbségben. A múzeum által őrzött fényképek természetesen felhasználhatók, erről a honlapon lehet többet megtudni: https://www.neprajz.hu/gyujtemenyek/reprodukcios-szolgaltatasok.html.

Ez egy szenzációs kordokumentum-gyűjtemény, szeretettel várjuk az újabb fényképek feltöltését!


Kapcsolódó cikkek:

2020. február 6., csütörtök

Tipik az "Old Man River" partján



2019. január 28-án, az Andrássy úton található Írók boltjában különös könyvet mutattak be. A Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum által kiadott, közel 300 oldalas, nagyméretű "Indiánok a Duna Partján" c. kötet több szempontból is fontos kiadvány. Annak ellenére, hogy tartalma egy mondatban összefoglalható — felnőtt emberek indiánosdit játszanak  nyaranta a Duna partján — sokkal többről van itt szó. Sőt annyi mindenről, hogy a címben is szereplő Duna is csak egy, de fontos, mellékszála a történetnek, amely színpadot és hátteret nyújtott 70 éven keresztül kisebb nagyobb megszakításokkal zajló nyári táborozásoknak. 

Az Indiánok a Duna partján egyszerre kalandregény, művészettörténeti, néprajzi, életrajzi könyv egy orientalista, indológus tudósról, és társairól, akikkel megélte fiatalkori olvasmányait. A szerteágazó ismeretanyag a bevezető mellett 9 tanulmányból épül fel. Megismerkedhetünk az európai indiánkép átalakulásával; az első találkozást utáni negatív benyomásoktól egészen az Karl May írásaiból ismert eszményi indiánképig. A két világháború közötti időszakban ez az eszmény vált uralkodóvá, a legigazibb sportembert jelentette, akit jellemzett a bajtársiasság, lovagiasság, emberség, egyfajta nemes igénytelenség, testgyakorlás, szépérzék és a természettel összhangban élt élet. 

Baktay Ervin, a későbbi India-kutató tizenhat éves korában látogatott el először a Vadnyugatra. Nem kellett sokat utaznia, ugyanis a Buffallo Bill és utazó társulata elhozta azt 3 vasúti szerelvénnyel Magyarországra. Budapesten kívül olyan vidéki városokban is felléptek, mint Békéscsaba vagy Szentes. A maga korában párját ritkító látványosság egy életre elcsavarta az ekkor még Gottesmann-nak nevezett Ervin fejét. Magát a látogatást a könyv második tanulmánya mutatja be. 

Egy további tanulmány az indián romantikával közel egy időben Magyarországra begyűrűző cserkészmozgalmat mutatja be. Amerikában indultak el azok a cserkészmozgalmak, ahol a tagok indián életmódot folytattak, majd ez lassan átszivárgott Európába is. E mellett mindenképpen meg kell említeni egy másik hazai mozgalom felfutását; ez pedig a dunai vízisport kultúra a csónakházakkal, élettel teli révcsárdákkal, zátonyon bronzbarnára sülő napozó csodabogarakkal. Mindezt ötvözték a dunai indiánok. 


Ahelyett, hogy szóról szóra leírnám mi áll a könyvben (bár nem lenne butaság, hiszen, amikor a könyvbemutató után 2 nappal megvettem a kiadványt az írók boltjában már elfogyott és a Hopp Ferenc Múzeumban is csak egyetlen példány maradt) lássuk mit is tanulhatunk a dunai szigetek fejlődéséről egy indiános könyvből! 

Baktay 1924-ben alapította meg Loaferstownt, azt az arizonai kisvárost, ahol még lexikont is kiadtak.  Ez a virtuális városka eleinte ott állt, ahol a vadnyugati ruhákba öltözött tagok éppen össze tudtak gyűlni, hol egy műteremben, hol egy tag lakásán. A dunai indián törzs megalapítására azonban Baktay első Indiai útja után, 1931-ben kerülhetett sor, amikor is elhatározták, hogy a gyűléseiket kiviszik a természetbe, távol az emberektől, ahol maguk közt lehetnek.

Elősyör Zebegényben, az "Old Man River" partján ütöttek tábort, de a zavartalan nyarlás nem jött össze, ugyanis a helyiek gyakran felkeresték a "bolond pestieket". 1933-ban csendesebb helyet kerestek és találtak; Nógrádverőcével szemben a Verőczei-, vagy más néven Szunyog-szigeten. A táborlakók leírásából és elbeszéléséből kitűnik, hogy az 1930-as években a dunai szigetek egyáltalán nem úgy néztek ki mint manapság. Ott, ahol ma feliszapolódott mellékágakat találunk még élő folyóágakban lehetett fürödni, kenuzni és szomjat oltani. Ezeket az ágakat még nem zárták el kőszórással, így a bejutás sem volt egyszerű. A szigeteket nem áthatolhatatlan ártéri erdő borította, hanem rétekkel, legelőkkel megszakított facsoportok. Ahol a dunai indiánok a saját kezük munkáját dicsérő tipiket felállíthatták. Egy ilyen tábor egész nyáron fennállt, legfeljebb a  résztvevők cserélődtek a szabadságuk időtartama alapján. 

Nógrádverőcén azonban élénk vízisportélet zajlott, gyakran átjártak a helyiek csónakkal a szigetre, ezért az indiánok újra felkerekedtek nyugalmasabb szigetet keresve. 1935-től a törzset a Kismarosi-szigeten találjuk. A sziget közepén hatalmas tisztás állt, fákkal körülölelve, a mellékág még nem volt elzárva, így a helyiek látogatására sem kellett számítani. 1937-ben azonban megszűnt az idilli helyzet, megépült a mellékágban a zárás és e helybéli parasztok bejutottak a szigetre. Az indiánok tisztását beültették kukoricával, a mellékág eliszaposodott ezért hamarosan új helyszín után kellett nézniük. 

1940-ben a váci püspökség gazdasági igazgatója felajánlotta, hogy költözzenek a váci Kompkötő-szigetre, amely ekkoriban még a Duna kellős közepén állt. Ez a sziget akkoriban is viszonylag erdősült volt, nagyobb rét nélkül, ezért itt a tipiket egy vonalban kellett felállítani. Érdekesség, hogy a Kompkötő-szigeti táborozás másokat is megihletett; itt játszódott például a "Mi történt a Kompkötő-szigeten?" c. ifjúsági regény is. A következő évben a püspökség a maradék szabadon álló területet is beültette fákkal. A helyhiány és a világháború eseményei miatt a Nógrádverőcére visszaköltöző tábor 1943-ban megszűnt. 

A világháború után 1948-ban gyűltek össze ismét az indiánok újra a Kismarosi-szigeten, ahol 1949-ben a nyári árvíz szinte a teljes szigetet elborította. Szárazon csupán egy néhány négyzetméteres terület maradt, amin a táborozóknak meg kellett osztozniuk az életben maradt kisemlősökkel és bogarakkal. 1951-ben a Kismarosi-szigetből kanadai nyár faültetvényt létesítettek, a táborozás ismét ellehetetlenült. 

A következő és egyben utolsó táborhely a Verőczei- és Kompkötő-szigetek között található Kőgeszteri-szigeten alakult meg, ahol még fennmaradt a természetközeli állapot. Ekkorra a Duna vize már ihatatlanná szennyeződött, az indiánok kénytelenek voltak vízműves kutatkból ivóvizet vételezni. Baktay Ervin 1954-ben táborozott utoljára az indiánokkal. 

A könyvben külön fejezetet szenteltek az indián tábor mindennapi életének, és további fejezet foglalkozik a törzs által létrehozott anyagi kultúrával. A tábor megszűnése után a sátrak, ruhák, fejdíszek, használati tárgyak tömkelege eredetileg Kisorosziban kapott helyet, de onnan a helybéliek érdektelensége miatt 2013-ban Baktay Ervin szülővárosába, Dunaharasztiba került a gyűjtemény és ott látogatható mind a mai napig.


74 év a Dunán nagy idő. A könyvből kirajzolódik az indián táborokkal egy időben lezajlott folyószabályozás és annak minden következménye. Azok, akik minden évben heteket, hónapokat töltöttek el a folyóval saját szemükkel láthatták, hogyan változik a táj, hogyan változik a szigetek hasznosítása. Keresztgátak épültek, erdő nőtt fel olyan Duna medrekben, ahol az indiánok annak idején Magyarország első kenujával evezhettek. Viszonylag gyorsan átalakult az egész dunai táj. 

A tábornak végül 2003-ban a Vízművek adta meg a kegyelemdöfést; lezárták az "illetéktelenek" elől a Kőgeszteri-szigetet, a Szentendrei-sziget oly sok más részéhez hasonlóan. A dunai indiánok legutolsó táborhelye 2005-ig a Kisoroszival szemközti, táborozásra amúgy alkalmatlan Dunaparton állt. Ez után a törzs tagjai már csak olyan alkalmakkor gyűltek össze, mint a Baktay Ervin indián könyvének bemutatója.

Az Indiánok a Duna Partján c. kötet méltó lezárása és összefoglalása a Baktay Ervin által útjára indított társaság emlékének. Nálam már meg is van a helye a Winnetou mellett a polcon (természetesen nem a Szinnai-féle verzió mellett).


Kapcsolódó cikkek:

https://dunaiszigetek.blogspot.com/2014/05/az-india-kutato-indian-tabora-kismaroson.html
https://mandiner.hu/cikk/20200130_indianok_a_duna_partjan
https://www.magyarmuzeumok.hu/cikk/muveszetrol-konyvek-kozott-indianok-a-duna-partjan-baktay-ervin-indian-konyve
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...