Egy felülről a negyedik árvíz is komoly erőpróbának tette ki a Luppa-sziget lakóit 2024 szeptemberében. A körülbelül két méteres víz alá temetett szigeten szürke jeleket hagyott maga után a Borisz-árvíz, ezek dokumentálásával igyekezni kellett, hiszen ezek csak ideiglenes árvíztáblák, a levélhullás, eső, köd, és a helybéliek munkája révén egyre halványulnak.
2024. október 23-án, alig egy hónappal az árvízi tetőzés után a Danube Culture honlap szerkesztőjével látogattuk meg a három lakott (és árvizek által rendszeresen látogatott) dunai sziget egyikét, a Luppa-szigetet. A kultúrtörténetileg is jelentős sziget önmagában is méltó egy fél napos látogatásra, különösen most az árvíz után, ami két szempontból is kiemelte a szigeti védekezést a napi hírek közül. Darók "Nem kell ide szakember" János, a parti Ebihal büfé tulajdonosa emlékezetes interjút adott az árvízi védekezés helyi szempontjairól az ATV tudósítójának, és erre reagálva a Luppa-szigeten lakó Dezső András oknyomozó újságíró is írt egy cikket az ártéri és árvízi életről. Mindketten együtt élnek a folyóval és egészen biztosan többet tudnak a Dunáról az átlagembernél, de a Nyírségből idevezényelt vízügyeseknél mindenképpen.
|
Friss iszapréteg az Ebihal büféhez vezető lejáró két oldalán |
Az árvíz már a kerékpárút mentén elénk jött, először a bokrok alján bukkant fel a jellegzetes szürke sáv, ami a part felé haladva felkúszott nyakig a villanyoszlopokra, fatörzsekre, kerítésekre és házfalakra. A másik szembeötlő változás az Ebihal büféhez vezető betonlejáró mentén lerakódott jókora mennyiségű iszap, a meder felé haladva egyre vastagodott ez az újonnan lerakódott réteg, ami fényes, növényzettől mentes felszínével nagyon "újnak" tűnt. Mintha a történelemórán hallott, Egyiptomnak életet adó nílusi helyzetet látnánk élőben. Ebben a betonsúlyú, nedves iszapmasszában kell az apadó Dunához igazítva kilapátolni a büféhez vezető kerekes feljáró alól a visszakívánkozó sarat. Nagyon úgy tűnik, hogy ezen a budakalászi parti szakaszon igencsak erős a feltöltődés.
|
Árvízi szintek a révhez vezető utcácskában |
A Luppa-sziget környezetében az árvíznek viszonylag széles tere van szétterülni, az árvízvédelmi töltés a kalászi oldalon 200 méterre húzódik a Szentendrei-Dunától az Ebihal tengelyében, a Szentendrei-sziget déli része ugyancsak árterület, mint ahogy a Dunának lehetősége van kiönteni a kettes útig a székesdűlői oldalon is. Ez a távolság körülbelül két kilométer, ami észak felé két és fél kilométerre is tágulhat. Ez a széles árterület potenciálisan csökkentheti a fővárosban tetőző árvízszintet, az ártéri erdők, de az ártéren épített házak is ellaposíthatják az árvízi görbét. Itt most a kalászi oldalon beépített ártérre kell gondolni, ugyanis a Luppa-szigeten a nyaralók annak idején lábakra építették a házaikat, melyek között a víz elvileg akadálytalanul áramolhatna, de a kerítések, sövények itt is üledékcsapdaként funkcionálnak, megakasztva az uszadékot.
|
Árvízi jelzés a nevezetes platánokon, és egy luppa-szigeti tengeralattjáró |
Az uszadék mellett a lebegtetett hordalékot is kiszűrik ezek az üledékcsapdák, az árvíz a szürke iszapját friss vakolatként keni fel az épületek falára, és minden másra. Ahol nincs útban, és kellően védve van a külső erők lepusztító munkájától, ott még sokáig emlékeztetik a járókelőket az árvíz tetőzési szintjére, bár minél feljebb kerül annál vékonyabb is a borítás az árvíz tartósságából kifolyólag.
|
A szeptember végi esők már lemosták felül az iszaplerakódást |
Az a lebegtetett hordalék ami nem vertikálisan, hanem horizontálisan rakódik le a talajon, a fűszálakon a sziget tömegét gyarapítja, emeli annak szintjét, árvizenként néhány centiméterrel. Az emelkedés megfigyelhető a szigeti épületek lakószintjénél is, jellemzően minél régebbi egy ház, annál alacsonyabb lábakon áll.
|
Ennyivel növekedett az árvíz után a Luppa-sziget felszíne.
|
|
Őszi kikericsek utóvirágzása az árvíz után. |
|
Száradó fa és száradó sétány. |
|
Ember feletti szürkeség. |
A Borisz-árvíz körülbelül két méterrel tetőzött a sziget felszíne fölött, amit a nagyvizek Budapesten mért 600 centiméter körül kezd el teljesen ellepni. A szürkeség és a magasnyomású mosók zajának halványulásával párhuzamosan ez az árvízi jel is felkerül hamarosan a luppa-szigeti árvízi oszlopra, amely a Sanyi bácsi büféjénél található. Felülről a negyedik lesz majd.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése