2024. december 4., szerda

Szigetszentmártoni emlék

 

Éppen hatvan éve, 1964 decemberében adták fel ezt a szigetszentmártoni képeslapot Pécsre, a Zetkin Klára utcába. Ennyi idő elég volt, hogy Pécsen mindenki elfelejtse ezt az utcanevet, Szigetszentmártontól Ráckevéig beépüljön a Soroksári-Duna partja, és a kisfiú nyugdíjba menjen, de vajon mi történhetett a szentmártoni horgásztanyával a Rafás-szigettel átellenben?, felismerhető még a táj, vagy teljesen átalakult minden hat évtized alatt? 

Képes levelezőlapokon gyakran találkozni dunai szigetekkel, ezért a képeslapok a régi térképekhez, újságcikkekhez, és természetesen a fényképekhez hasonlóan forrásértékkel bírnak. A második világháború után elterjedt, a kezünkben a korábbi lapokkal ellentétben sokkal inkább fényképszerű szigetszentmártoni képeslap háromosztatú, elkülönül rajta a baloldalt a Duna, középen az ösvény és jobb oldalt a parti üdülő. És felbukkan rajta egy dunai sziget is, bal oldalt a sudár akácfák között feldereng a még beépítetlen Rafás-sziget Ráckeve irányába mutató déli csúcsa, egy további akácfaközzel pedig egy nádas foltot látunk a Dunán, ami olyannyira jellemző a Szigetcsép-Ráckevei szakaszra. Ezek egy része úszóláp, másik része az 1876. évi tököli töltésszakadás után bemosódó hordalék-pásztákon felnőtt növényzet, de létezik egy harmadik kategória is, ezek a zátonyok a Soroksári-Duna lezárása után, a vízszint süllyedése során emelkedtek a felszínre. A képeslapon látható apró nádsziget az utóbbi kategóriába tartozik, a tököli töltésszakadás hordaléka régi térképek tanúsága alapján a 24-25-ös folyókilométerig már nem jutott el.  

A kisfiú a Ráckeve felé vezető parti sétányon áll, amely manapság is ösvénnyé szűkül helyenként, vagy éppen valamely üdülő Dunáig érő kerítésbe akad bele, ahol a szűk, egy embernyi szélességű összekötő ösvényeken kell a töltéssel párhuzamos Dunapart-Alsó út felé kerülni. Ez gyakorlatilag egy bensőséges járda, nem csak a helyzetét tekintve, hanem abból a szempontból is, hogy az embernek olyan érzése van végig, mintha magánterületen járna, egy nyaraló hátsó kertjében, a házikók és a hozzájuk tartozó stégek, kikötőhelyek között. Többnyire ez egy keskeny tér, ahol a hátsó kapukról szinte egyből a stégre lehet lépni, ami északon, Szigetszentmárton felé némileg kitágul, és kiterjedt nádasokkal kiegészülve szélesedik pár tíz méternyire. 1960 óta a képeslapon látható ösvényt lebetonozták, és kapott egy zöld korlátot is.

A képeslap helyszínét a parti kerítés lábazatáról és egy kivágott akácfa tuskójáról sikerült azonosítani a szigetszentmártoni Duna-parton, a 39-es. számú háznál (47.221411, 18.963451), de a számozás némiképp bizonytalan, mert a kérdéses településrészen 2021-ben átszámozták a telkeket. Egy 2018-as utcakép szerint a régi épületeket lebontották, de az új házak némiképpen emlékeztetnek a képeslapon láthatókra. Valószínűleg egy állami üdülő lehetett, melyből 1964-ben legalább hat volt Szigetszentmártonban, bár az kérdéses, hogy egy időben léteztek-e, vagy cserélődött a fenntartó vállalat; volt egy a kohászoknak (felavatás időpontja: 1948. június 19.), a Csepeli Autógyár dolgozóinak, a Fővárosi Gázműveknek, a Ganz-műveknek, a Sütőipari Vállalatnak (1974-ben említik először újságcikkben) és volt egy úttörő üdülő is. Közülük a Ganz horgásztanyákat minden valamirevaló vízisport térkép feltünteti. Ezek az állami üdülők már a víkendházas parcellázások előtt megvoltak, de 1968-ban már arról írtak, hogy a községben több a nyaralóház, mint amennyi ház a régi településmagban volt, és az évente idelátogató 4-6 ezer vendég miatt szükségessé vált a parti területek fejlesztése. 

Ennek egyik állomása volt, hogy 1958. április 1-jén Szigetszentmártont hivatalosan üdülőterületté nyilvánította az Egészségügyi Minisztérium, ami azzal járt, hogy a település jogosulttá vált üdülőhelyi díjakat szedni, melyet a 1,5 kilométer hosszúságú kiépített strand fürdőtelepének korszerűsítésére fordíthattak. Ez a döntés egyben fel is gyorsította a Duna-part és a közeli kicsiny szigetek (Rafás, Opera, Sóskás) beépülését. Szigetszentmártonban az 1960-as években kiépült egy új sportpálya, vízmű, cukrászda, bisztró, szálláshelyek, és a település új bekötőutat kapott, és valószínűleg a fejlesztésekkel párhuzamosan a Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata ezeket a képeslapokat készítette, emlékül a Szigetszentmártonban kiépülő új Duna-partról. 

3 megjegyzés:

  1. Az udülök közül kimaradt a sütőipari aminek a helyén most apartman házak állnak üresen.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Beleírtam. Rákerestem az ADT-n, ott 1974-ben említik először. Két üdülőjük volt, a másik éppen itt nálunk, Alsógödön. :)

      Törlés

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...