2025. január 1., szerda

Újra dunai árvíz! - Ez történt a Dunai Szigetek blogon 2024-ben


2024-ben fellélegezhetett a dunai ártér, persze képletesen, hiszen ekkora vízoszlop alatt csak a vízi élőlények lélegeznek, de Dunán levonuló két árhullám, amibe beleértendő a tavaly december végi is, ami nem került bele a tavalyi évértékelőbe mindenképpen jót tett azoknak az öblözeteknek, ahol volt lehetősége az árvíznek szétterülni. A blogon folyamatosan nyomon követtük az árvíz lefolyását, de érdekes mód mégsem ez a 11 éve nem látott jelenség generálta a legnagyobb olvasottságot a Dunai Szigetek blogon.

Krokodil-sziget, Dunaföldvár

2024-ben összesen 53 írás jelent meg a Dunai Szigetek blogon, darabra ugyanannyi mint a megelőző évben, azaz kb. heti egy. Ezek közül egyet Becz Miklós jegyzett, melyben a Somlyó-sziget körülhajózásáról írt képes beszámolót. Annak ellenére, hogy a blogszféra haldoklása folytatódik, 2024-ben nem lehetett panasz az olvasottságra, a statisztikák meglepetésre jelentősen javultak 2023-hoz képest. A legolvasottabb írás meglepetésre egy viszonylag bonyolult geológiai cikk lett, ezek jellemzően rengeteg munkát, utánaolvasást igényelnek és ez általában fordított arányosságban áll az olvasottsággal, de ez most valamiért kivétel lett. A második legolvasottabb írásunk egy nagyon szomorú folyamatról szól, a nyáron lerombolták a Szentendrei-sziget második legidősebb épületét, amiből országos hír lett, a VálaszOnline és a 444 is külön cikkben emlékezett meg a Horányi-csárda sorsáról, ahová a régészek is kivonultak. Továbbra is jellemző, hogy az olvasottság a Facebook kegyétől függ, ez a cég pedig egyre kevésbé szereti azokat akik nem fizetnek, illetve külső linkeket osztanak meg. Márpedig a Dunai Szigetek blog jövőre sem fog sem a TikTokra, sem pedig teljes egészében a Facebookra költözni. A 2024-es év 10 legolvasottabb bejegyzései csökkenő sorrendben ezek voltak, mivel idén 53 bejegyzés íródott, ez gyakorlatilag egyben a Top20%:


Árvíz által kirajzolt Ős-Duna-medrek az Ipoly-torkolatban

A blogon megjelent írások mellett 2024-ben is összejött társszerzőként egy földrajzos cikk az aktuális mohácsi csata tanulmánykötetbe, a Temetetlen Mohácsba a Mohácsi-sík természetföldrajzi adottságai, település- és úthálózata a 16. században címmel, ám mivel ebben viszonylag kevés a Duna nincs sok értelme megjelentetni a blogon, ahogy a korábbi írások esetében történt. Különösen örülök, hogy egy dunás cikk megjelenhetett Magyarország legjobb blogján, a Wang folyó versein Veruna asszony utolsó útja címmel, melyet egy Duna-parti kolostor falába beépített 800 éves zsidó sírkő ihletett. Az évezred árvize c. írás eredetileg ide készült volna, de mivel az 1342. évi Magdaléna-árvíz elsősorban a Majna vízgyűjtőjén okozott katasztrofális pusztítást jobbnak láttam a Pangea blogon kitenni. 

Az első fénykép Ada Kaleh szigetéről

Viszonylag jó év volt 2024 a fordítások tekintetében, összesen 10 cikk került fel a Donauinseln blogra tucatnyi verzióban, tíz angol nyelvű cikk mellett elkészült egy francia és egy román nyelvű is, köszönet a fordításért Eric Baude-nak és Gyulai Attilának, valamint a deepl nevű fordító programnak, ami jelentősen megkönnyíti a szövegek nemzetközi elterjedését. 

Végül lerombolták a Horányi-csárdát is...

A meglátogatott szigetek alapján, folyamkilométerre lebontva egy bécsi kirándulás mentette meg az évet, különben ez lett volna a legszűkebb keresztmetszet Esztergom és Dunaföldvár között, különös hangsúllyal a Soroksári-Dunára. A feldolgozott témák földrajzi kiterjedése ennél azonban tágabb, régebbi szigetlátogatások alapján a megírt újabb cikkek Regensburgtól Bárig terjednek, miközben egy mélytengeri kiránduláson a Duna legvégső nyomait kutattuk. Különös hangsúlyt kaptak az elpusztult dunai csárdák, a Horányi szomorú sorsa mellett sikerült tisztázni a budafoki Macskacsárda pontos helyét, illetve elsőként derítettünk fényt arra, hogy ugyanitt két csárda is volt Kutyavilla néven.

A gubacsi zárógát maradványai 1944-ben

2024-ben háromszor annyi szavazat érkezett mint a megelőző évben, ezzel a Soroksári-Dunán található üdülősziget, a Rafás lett az év dunai szigete, a szigetecske történetéről és a névadó Rafás Máté legendájáról külön cikk készült és tervben van egy látogatás is a szigetre 2025-ben. 


Szerencsére a köszönetnyilvánítással mindig bajban vagyok, év elejétől külön papíron kellene számon tartani mindazokat, akik cikket írtak, árvíztáblát találtak, fordítottak, tanulmányokkal, könyvekkel segítettek, terepbejárásra jöttek, lektoráltak, helyreigazítottak, jótanácsot adtak vagy éppen az Élet és Tudomány folyóiratba vettek át itt megjelent írást. Kifejezetten ösztönözzük olvasóinkat, hogy írjanak, ha van kedvük szerzőként vagy fordítóként csatlakozni, hiszen az elmúlt 15 évben csak annyi bizonyosodott be, hogy minél többet tud meg az ember a Dunáról, annyival biztosabb, hogy tulajdonképpen nem tud semmit. 

Folytatjuk 2025-ben is!

Szávoszt-Vass Dániel

Alsógöd
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...